Las wokół nas – PROJEKT EKOLOGICZNY

Dodano: sobota 26 maja 2012 r.

news_2012_40.jpg„Las wokół nas” to myśl przewodnia tegorocznych działań proekologicznych w Gimnazjum nr 2 im. Andrzeja Prądzyńskiego we Wrześni. Troska o jakość życia następnych pokoleń oraz kształtowanie odpowiedzialności za edukację najmłodszych są od wielu lat bardzo nam bliskie. Przez kolejne miesiące nasi uczniowie realizowali się na różnych płaszczyznach. Pisali bajki  dla przedszkolaków, przygotowywali teatrzyki dla dzieci, wykonywali artystyczne fotografie, plakaty, zbierali makulaturę i elektrośmieci. Przedszkolaki z „Misia Uszatka” i „Małych Przyrodników” bardzo lubią zajęcia ze starszymi kolegami. „Leśne doświadczenia”, przeprowadzone przez tylko trochę starszych od nich edukatorów, na długo pozostają w pamięci maluchów.  Bajki, napisane specjalnie dla nich, są dużo ciekawsze i piękniejsze od tych z biblioteki. Teatrzyki zwykle kończą się wspólną zabawą artystów i publiczności. W tym roku Dzień Ziemi – 21 kwietnia, był wyjątkowo bogaty w wydarzenia. Kilkunastoosobowa grupa uczniów sadziła las w Leśnictwie Słomówko, kilka osób pomagało podczas zbiórki elektrośmieci,  najliczniejsza grupa (ok. 30. uczniów) wyjechała autobusem do Żerkowsko– Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Przeprawa promem przez rzekę Wartę była niemałą atrakcją dnia, ścieżka edukacyjna w rezerwacie „Stare Dęby” pozwoliła zrozumieć, jakimi prawami rządzi się przyroda i jak wiele może zepsuć człowiek, który próbuje w nią ingerować. Uczestnicy wyprawy obejrzeli ekspozycję oraz makietę, prezentującą walory przyrodnicze uroczyska i rezerwatu „Czeszewski Las”, obejrzeli film edukacyjny o funkcjonowaniu lasu i trudnej pracy leśniczego. Gimnazjaliści uczestniczyli również w zawodach sportowych, konkursie ekologicznym, rozpoznawali ślady zwierząt oraz liście drzew. W poszczególnych konkursach wyłonieni zostali zwycięzcy, którzy zostali nagrodzeni książkami o treści ekologicznej. Otrzymane albumy pozwolą im na dalsze rozwijanie zainteresowań i pogłębianie wiedzy na temat świata roślin i zwierząt. Łącznie w realizację projektu było zaangażowanych ok. 90 gimnazjalistów oraz 30 nauczycieli.