I Szkolny Festiwal Nauki

Kategoria: Z życia szkoły

Dodano: piątek 15 czerwca 2012 r.

print to pdf
  • email
  • wykop
  • nk
  • stumbleupon
  • facebook
  • twitter
news_2012_52.jpg

„Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
Konfucjusz
 

I Szkolny Festiwal Nauki
 

Każdy dzień w naszej szkole rozpoczyna i kończy się lekcjami oraz zdobywaniem wiedzy. Jednak 06.06.2012r. zrobiono wyjątek zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli. Wówczas połączono naukę, nowoczesną technologię i zabawę w jedną całość. Tego dnia odbył się w naszym gimnazjum I Szkolny Festiwal Nauki.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się od zaprezentowania projektu „Szkoła z klasą 2.0” oraz pozostałych pomysłów, realizowanych przez uczniów naszej szkoły. Wszystkie prezentacje rozpoczęły się jednocześnie o godzinie 9:00, a uroczystego otwarcia dokonał Dyrektor Szkoły. Natomiast widownia w postaci nauczycieli i uczniów klas I i III okazywała duże zainteresowanie rezultatem naszej dotychczasowej pracy. Po otwarciu festiwalu rozpoczęto wyświetlanie filmów popularnonaukowych. Następnie uczniowie udali się do różnych sal i oglądali tam przygotowane dla nich pokazy.

Grupa uczniów brała udział w warsztatach opartych na tematyce programowania robotów z lego. Prowadzący przybliżył nam wiadomości dotyczące zastosowania w życiu robotów. Następnie wszyscy udali się na bliskie spotkanie z mechanicznymi robotami, by rozegrać „walkę mechanicznych stworów”.

Inna zaś grupa uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez policjantów i poznawała sposoby rozwiązywania tajemniczych spraw z zakresu kryminalistyki. Być może pokaz ten zachęcił niektórych do podjęcia pracy w służbach mundurowych.

Zazwyczaj chemia kojarzy nam się z trudnymi wzorami i regułami. Jednak tę regułę przełamali wykładowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pokazywali oni niezwykłe i bardzo interesujące doświadczenia. Najbardziej publiczność zachwyciły niesamowite wybuchy, które wprowadziły lekkie zamieszanie na sali.

Warsztaty z zakresu InfoTechniki zostały przeprowadzone przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania. W ramach zajęć grupa 20 uczniów klas trzecich miała możliwość doświadczenia praktycznego działania programistycznych implementacji, czyli uczniowie programowali grę komputerową oraz sterowali jasnością i kolorami diody.

Pozostali uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w warsztatach z przedsiębiorczości, gdzie uczyli się dobrego planowania i organizowania wolnego czasu. Swoją obecnością zaszczycili nas także wykładowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przybliżyli oni uczniom zagadnienia z zakresu astronomii. Młodzież miała możliwość przy użyciu teleskopów obserwować plamy słoneczne z boiska szkolnego. Cała imprezę urozmaicili swoimi pokazami wykładowcy z Politechniki Poznańskiej.

Nikt nie spodziewał się, że festiwal okaże się tak trafionym pomysłem. Wszyscy wspólnie przyznali, iż naukę można połączyć ze świetną zabawą. Tym sposobem zdobywamy wiedzę oraz rozwijamy nasze indywidualne zainteresowania.

Także i wykładowcy z różnych uczelni, którzy gościli w tym dniu w naszej szkole nie zawiedli. Pomimo ciekawych prezentacji, zachęcali młodzież do skorzystania z ofert ich uczelni. Na pewno nie zabrakło wielu ochotników.

Zarówno uczniowie jak i nauczyciele maja wielką nadzieję, że nie był to pierwszy i ostatni festiwal nauki w naszym gimnazjum.

Uczniowie klasy 2A
  

Zapraszamy do Galerii!
 Komentarze [0]

refresh