Ogólnopolski Festiwal Projektów w Centrum Nauki Kopernik

Kategoria: Z życia szkoły

Dodano: wtorek 26 czerwca 2012 r.

print to pdf
  • email
  • wykop
  • nk
  • stumbleupon
  • facebook
  • twitter
news_2012_56.jpg

Ogólnopolski Festiwal Projektów w Centrum Nauki Kopernik

Dnia 22 czerwca 2012 roku w Warszawie odbył się Ogólnopolski Festiwal Projektów. Na Festiwal przyjechali uczniowie i nauczyciele z całej Polski, którzy realizowali projekty edukacyjne wykorzystując nowe technologie w ramach projektu „Szkoła z klasą 2.0”. Na Festiwal przyjechało 50 grup projektowych z pośród 1500 grup z całego kraju. Wśród zespołów prezentujących swój projekt na Festiwalu znalazł się grupa projektowa z Gimnazjum nr 2 im. Andrzeja Prądzyńskiego.

Prezentowany przez Gimnazjum nr 2 projekt poświęcony był najstarszej z nauk, czyli astronomii i nosił tytuł: „Astronomiczna rewolucja”. Nad realizacją projektu pracowała grupa dwunastu uczniów z klasy II A: Aleksandra Andrzejewska, Aleksandra Głowacka, Julia Gostyńska, Tomasz Koralewski, Oliwia Majewska, Wojciech Młyńczak, Zofia Morawska, Barbara Nowaczyk, Lidia Nowicka, Sławomir Staniszewski, Weronika Szkudlarek i Jakub Szkudlarek, a opiekunek grupy była pani Anna Nowicka.

Projekt skupiał się na zagadnieniach związanych z budową i mechaniką Układu Słonecznego. Po wykonaniu modelu Układu Słonecznego oraz zgłębieniu wiedzy o każdym ciele niebieskim przyszedł czas podzielenie się swoją wiedzą. Mało, który uczeń staje się wykładowcą podczas swojej nauki, za to zgodnie z głównym celem projektu, jakim było propagowanie wiedzy astronomicznej uczniowie Gimnazjum nr 2 przedstawili zdobytą wiedzę astronomiczną młodszym koleżankom i kolegom ze Szkoły Podstawowej nr 6 w formie spektaklu popularno – naukowego. Całość działań podejmowanych przez uczniów została udokumentowana na blogu projektowym oraz w postaci dwóch filmów.

Na Ogólnopolski Festiwal Nauki w Centrum Kopernik w Warszawie została zaproszona jedynie grupa przedstawicieli projektu. Gimnazjum nr 2 reprezentowała czwórka uczniów : Aleksandra Głowacka, Lidia Nowicka, Barbara Nowaczyk i Wojciech Młyńczak z klasy IIa wraz z opiekunką projektu panią Anną Nowicką.

Pięćdziesiąt grup projektowych zostało umieszczonych w jednej sali konferencyjnej , gdzie każda grupa otrzymała swoją przestrzeń: stół i trzy sztalugi, na których mogła prezentować swój projekt. Mimo sporej liczby szkół biorących udział w Festiwalu nie spotkało się dwóch identycznych lub choć trochę zbliżonych do siebie tematycznie zespołów projektowych. Pomysły były różnorodne od informatyki, robotów, kosmosu, sprzętów elektronicznych, przez historie miast, rękodzieło po kulinaria. Grupy chętnie opowiadały o wykonywanej przez siebie pracy, wszędzie panował tłok, gdyż każdy chciał dowiedzieć się czegoś o projektach innych.

Po za obowiązkową prezentacją na stoiskach uczniowie mieli także okazję wziąć udział w konkursach i quziach, wygrać upominki, poznać inne zespoły projektowe. Do każdego zespołu prezentującego się na Festiwalu przyszło co najmniej dwóch ekspertów, byli wśród nich przedstawiciele Ministerstwa Oświaty, redaktorzy „Wiedzy i życia” czy kierownictwo Centrum Nauki Kopernik, którzy wypytywali uczniów o ich prace, cel jaki im przyświecał i doradzali co można zmienić w przyszłych projektach. Na zakończenie każdy zespół został uhonorowany upominkami i dyplomem. Dodatkową nagrodą dla uczestników Festiwalu była możliwość zwiedzania wystaw interaktywnych w Centrum Nauki Kopernik.
 







Komentarze [1]

refresh
  1. Jestem za projektem
    Dodał:Krzysztof, 2012-07-02 18:31:35