Sprzątanie Świata 2012

Kategoria: Z życia szkoły

Dodano: poniedziałek 24 września 2012 r.

print to pdf
  • email
  • wykop
  • nk
  • stumbleupon
  • facebook
  • twitter
news_2012_60.jpg

Nasza szkoła podobnie jak w latach poprzednich włączyła się do ogólnoświatowej akcji „Clean up the World”. Akcja została zorganizowana przy współpracy z Urzędem Miasta
i Gminy we Wrześni oraz Nadleśnictwem Czerniejewo. Urząd Gminy wsparł akcję zakupując potrzebną ilość rękawiczek jednorazowych i worków do zbiórki odpadów. Pan leśniczy wyznaczył nam obszary do sprzątania w lesie Dębina. W akcji uczestniczyło 180 uczniów oraz 20 nauczycieli. Sprzątanie rozpoczęliśmy o godzinie 9.00. Zebraliśmy około 90 worków oraz wiele śmieci, które się do nich nie zmieściły m.in.: opony, wykładziny, sprzęt AGD
i RTV.

Hasło tegorocznej akcji brzmiało:

Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę”

Nawiązuje ono do ludowej wyliczanki, która ma zachęcić do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. W tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd.
I my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.


Tegoroczna akcja jest ostatnią przed wejściem w życie uregulowań znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, najpóźniej 1 lipca 2013r. To wtedy powinny zniknąć z naszego krajobrazu dzikie wysypiska.

Fotorelację można obejrzeć w GALERIIKomentarze [0]

refresh