Święto Odzyskania Niepodległości

Dodano: poniedziałek 12 listopada 2012 r.

news_2012.png

Święto Odzyskania Niepodległości

Słowa ojczyzna nie należy wymawiać zbyt często
Ani zbyt szybko, aby nie zatraciło sensu
Powierzonego przez przodków. Lepiej słowo to
Po prostu zawinąć w płótna strzęp i położyć
Na dno rodzinnej szkatuły, pomiędzy srebrne monety
I fotografie z rdzawymi plamami, jakie odziedziczyliśmy.

Słowo ojczyzna należy czasem wydobywać, na przykład
Na Święto Zmarłych lub Święto Zmartwychwstania, i
Kłaść na białym obrusie; polerować, jak się przeciera
Zmęczone oczy, aż zabłyśnie uśmiechem ironii
Mickiewiczów.”

(B. Żurakowski: "Wiersz dydaktyczny")

Niepodległość. Dziś ta wartość ,wydaje się być tak naturalna i oczywista, że łatwo zapomnieć o jej ogromnej wadze. Żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce i co roku 11 listopada możemy przypominać sobie , że dar ten jest owocem walki wielu pokoleń. Walki, w której częstokroć poświęcano życie. Przez szacunek dla tych wielkich , znanych ,ale i dla tych bezimiennych bohaterów minionego czasu, wspominamy to, co odległe a bliskie, co naturalne a tak trudne do zdobycia.

W związku z rocznicą odzyskania przez nasz kraj niepodległości 9 listopada odbyła się w naszej szkole akademia. Przygotowali ją uczniowie klas 2 a i 3 a oraz chór szkolny i harcerze II Szczepu im. Leokadii Stankowskiej. Przypomniano najważniejsze wydarzenia z historii narodu, uczestnicy akademii wysłuchali pieśni „Wojenko, wojenko..”, „Szara piechota” oraz utworów solowych w wykonaniu Weroniki Szkudlarek, Karoliny Ludwiczak, Aleksandry Mosińskiej („Jest takie miejsce, taki kraj”, „Powrócisz tu”, „ Gawęda o miłości ziemi ojczystej”). Uroczystość poprowadzili Julia Gostyńska, Eryk Kosmala, a utwory recytowali Aleksandra Głowacka, Weronika Szkudlarek, Katarzyna Piechnik, Dawid Jagielski, uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn oraz Rotę. Akademię wraz z młodzieżą przygotowały Roma Wróblewska i Kinga Kurjańska.