O tolerancji…

Kategoria: Z życia szkoły

Dodano: czwartek 20 grudnia 2012 r.

print to pdf
  • email
  • wykop
  • nk
  • stumbleupon
  • facebook
  • twitter
news_2012_76.jpg

„Potencjał nietolerancji jest w każdym z nas, bo potrzeba narzucania innym własnego obrazu świata jest na ogół silna. Chcemy by wszyscy wierzyli w to samo, co my, bo wtedy czujemy się duchowo bezpieczni i nie musimy rozważać własnych wiar albo ich konfrontować z innymi. Toteż agresji w konfrontacji wiar – religijnych, filozoficznych czy politycznych – jest bardzo dużo. Gdyby jednak nietolerancja, ochota do nawracania innych przez agresję i przemoc, miała być usuwana przez taką obyczajowość, w której nikt w nic nie wierzy, nikomu o nic nie chodzi, byleby życie było zabawne – biada nam, staniemy się ofiarami takiej czy innej ideokracji. Nie zwalczymy pochwały gwałtu przez pochwałę powszechnego zobojętnienia”

Słowa Leszka Kołakowskiego stały się mottem spotkania, które 6 grudnia odbyło się w Gimnazjum nr 2 im. Andrzeja Prądzyńskiego we Wrześni. Jego gośćmi byli przewodniczący Gminy Żydowskiej w Poznaniu- Alicja Kobus, wiceprzewodniczący, wrześnianin- Czesław Pardela, ksiądz Dariusz Nowaczyński oraz Radosław Karbowiak- grafik komputerowy, redaktor „Wspólnoty”.

Spotkanie zorganizowała p. Karolina Żak- psycholog, opiekun klasy 2 d w ramach projektu „Zagrajmy o sukces”, wychowawca tejże klasy Agnieszka Górska oraz wychowawca klasy pierwszej europejskiej Agnieszka Wardeńska- Grzegorska i nauczyciel wos-u Kinga Kurjańska. Oprawę muzyczną przygotowały uczennice klasy 3 a Aleksandra Mosińska, Weronika Szkudlarek, Karolina Ludwiczak pod kierunkiem p. Romy Wróblewskiej. Uczestnicy mieli niewątpliwą przyjemność wysłuchać pieknie zaśpiewanych utworów „Tolerancja” oraz „Kolęda dla nieobecnych”.

Dzięki kameralnej atmosferze spotkania uczniowie obu klas, redaktorzy szkolnej gazetki Gimbaza mieli okazję prozmawiać z gośćmi osobiście, zadać nutrujące ich pytania, poznać choćby małą cześć obyczajów i tradycji judaizmu od tych, którzy są wyznania mojżeszowego.

Obejrzano również film „Oczami dziecka”, którego producentem jest pani Alicja Kobus. Stał się on przyczynkiem do rozważań o trudnych kartach historii, o holocauście, różnych postawach Polaków i Niemców, o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Każdy z gości przedstawił swoje widzenie tolerancji, powiedział co jest dla niego osobiście istotą tego pojęcia.

Uczniowie nie tylko poznali obyczaje i tradycje judaizmu, ale również opowiedziali gościom o tradycjach i świętach chrześcijańskich, przygotowali poczestunek (potrawy wigilijne), przebrali się za świętego Mikołaja rozdającego upominki.

Ksiądz Dariusz Nowaczyński opowiedział o historycznym Świętym Mikołaju, a uczestnicy obejrzeli ikonę przedstawiającą te postać.

Pan Czesław Pardela inicjator ufundowania we Wrześni tablicy upamiętniającej miejsce gdzie stała przed II wojną światową synagoga , opowiedział w bardzo interesujący sposób o istocie judaizmu oraz tolerancji.

Pan Radosław Karbowiak rozdał uczestnikom kserokopie kalendarza z 1937 roku, który nie głosząc wielkich haseł tolerancji autentycznie ją promował umieszczając równolegle święta żydowskie, katolickie i prawosławne.

Takie spotkania jak to 6 grudnia mają ogromne znaczenie w budowaniu postaw tolerancji wśród młodzieży, tolerancji rozumianej jako szacunek, otwartość i chęć poznania drugiego człowieka bez względu na jego wiarę czy narodowość.

zapraszamy do GALERII
 



Komentarze [2]

refresh
  1. To niezwykle ważne zagadnienie w wychowaniu młodzieży i oczywiście nie nalezy segregować ludzi ze względu na ich wyznanie, czy narodowoć. Myślę jednak, że tolerancji powinniśmy zacząć uczyć na co dzień i także, a może przede wszystkim w stosunku do kolegó
    Dodał:Magda, 2012-12-21 13:02:42
  2. tylko jedno zdjecie?
    Dodał:Dominik, 2012-12-20 20:14:24