ELEKTROŚMIECI ZNAJĄ NAWET DZIECI, GIMNAZJALIŚCI - PRZEDSZKOLAKOM

Dodano: wtorek 28 czerwca 2011 r.

news_2011_17.jpgW tym roku szkolnym realizowaliśmy projekt edukacyjny pod hasłem: „Elektrośmieci znają nawet dzieci".

Pierwszym krokiem było zapoznanie gimnazjalistów na godzinie wychowawczej z rodzajami elektrośmieci oraz szkodliwością składowania ich na nielegalnych wysypiskach śmieci. Gimnazjaliści wykonali również plakaty, zachęcające do recyklingu zużytych sprzętów.

Następnie w gazetce szkolnej zamieściliśmy artykuł, dotyczący niebezpiecznych substancji zawartych w elektrośmieciach.
Od lutego bieżącego roku gimnazjaliści wielokrotnie spotykali się z przedszkolakami. Nasze działania to:

Konkurs literacki - bajka dla przedszkolaków

Od stycznia do marca gimnazjaliści tworzyli bajki, dotyczące elektrośmieci. Bajka która zdobyła I miejsce w konkursie została umieszczona w wydanej kolorowance.

Przedszkolak też może być badaczem

W dniu 29 marca 2011 roku dziewięcioro uczennic z klasy I A i dwóch uczniów z klasy II F wybrało się do przedszkola "Mali Przyrodnicy". Podzieleni na 4 grupy, gimnazjaliści mieli za zadanie zaprezentować swoim młodszym kolegom i koleżankom doświadczenia dotyczące elektrostatyki i elektryczności. Zaprezentowane zostały takie doświadczenia, jak:

•Elektryzowanie się ciał - balonik, papierki, włos, strumień wody.

•Łączenie prostych obwodów elektrycznych - źródło prąd, żarówki łączone szeregowo i równolegle, silniczek, dzwonek.

•Przepływ prądu elektrycznego przez różne substancje - plastik, guma, metale.

•Wytwarzanie prądu elektrycznego w owocach i warzywach - żarówka lub kalkulator podłączone do cytryny, jabłka, ogórka kwaszonego.

•Przepływ prądu przez wodę - obwód z żarówki i baterii przechodzący przez wodę destylowaną i osoloną.

Po krótkim przedstawieniu swoich pokazów uczniowie zostawili podekscytowanych przedszkolaków z nową wiedzą.

Angielski i niemiecki dla maluchów

Uczniowie klasy IIIi przeprowadzili serię zajęć dla przedszkolaków
z przedszkola „Mali Przyrodnicy" w języku niemieckim i angielskim, dotyczącą elektrośmieci.

Tematyka zajęć obejmowała:

- prezentację elektrośmieci w językach obcych,

- kolorowanie obrazków przedstawiających elektrośmieci,

- dopasowywanie podpisów do obrazków,

- tworzenie plakatów,

- utrwalenie wiedzy o elektrośmieciach (co to są elektrośmieci i gdzie się je składuje),

Kolorowanka i „Elektropiotruś" dla przedszkolaków

Przez cały czas trwania projektu uczniowie klasy trzeciej: Paulina Gabruk
i Bartosz Ługowski tworzyli rysunki do  kolorowanki dla przedszkolaków, którą rozdaliśmy sześciolatkom podczas happeningu z okazji Dnia Ziemi.

Uczniowie klasy drugiej: Albert Nowicki i Patryk Zacholski wykonali „Elektropiotrusia".

Dzień Ziemi

Dnia 15 kwietnia b.r. gimnazjaliści zaprosili sześciolatki na ponad dwugodzinną zabawę, połączoną z edukacją proekologiczną. Dzieci dowiedziały się, co to są elektrośmieci oraz dlaczego są szkodliwe dla środowiska przyrodniczego. Następnie obejrzały teatrzyk, pt. „Rozmowa elektrośmieci" oraz wzięły udział w wielu zawodach sportowych oraz nauczyły się piosenki „Ekologia". Układały również puzzle na czas i rysowały plakaty ekologiczne. Każda z drużyn przygotowała także pracę konkursową, która w przezabawny sposób pokazywała elektrośmieci. Wszystkie konkurencje były punktowane. Na końcu całej imprezy wręczone zostały dyplomy oraz nagrody dla wszystkich drużyn. W zabawie wzięło udział prawie 200 sześciolatków.

W ramach projektu zorganizowaliśmy także:

Noc Badacz

W nocy z 15 na 16 kwietnia 45 gimnazjalistów wzięło udział w Nocy Badacza, obfitującej w wiele wrażeń, połączonych z poszerzaniem wiedzy z fizyki, chemii oraz biologii. Mieli okazję samodzielnie wykonywać eksperymenty, a po części badawczej oglądali filmy, dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Zbiórkę Elektrośmieci

Zakończenie realizacji projektu nastąpiło 16 kwietnia na boisku szkolnym przy Gimnazjum nr 2, gdzie  zorganizowana została zbiórka elektrośmieci. Mieszkańcy mogli oddać zużyty sprzęt, który zostanie poddany recyklingowi. Udało nam się zebrać około 3 ton zużytych sprzętów.

Osoby zaangażowane w realizację projektu:

Zajęcia w  przedszkolu „Mali Przyrodnicy": Ida Dziubarczyk, Małgorzata Kulecka,
Anna Nowicka, Ewa Mularczyk

Artykuł w gazetce szkolnej: Katarzyna Józwiak, Kinga Kurjańska

Przygotowanie scenariusza zajęć do przeprowadzenia na godzinie wychowawczej:
Dorota Tomaszewska, Marlena Szwarc, Marzena Piotrowska

Happening z okazji Dnia Ziemi: Iwona Szamałek, Iwona Rydz, Anna Reszelewska,
Bożena Przybył, Agnieszka Górska, Anna Matuszewska, Julita Hulewicz, Izabela Nowicka,
Ewa Płocka, Ewa Radniecka, Zbigniew Rakowski, Przemysław Motyl, Andrzej Mittmann

Nauka piosenki „Ekologia": Roma Wróblewska

Wykonanie kolorowanki: Lucyna Lewandowska, Izabela Nowicka, Robert Kwiatkowski

Dyplomy, zaproszenia, puzzle: Robert Kwiatkowski