Festiwal Nauki w Gimnazjum nr 2

Dodano: wtorek 25 czerwca 2013 r.

news_2013_50.jpg

W Gimnazjum nr 2 we Wrześni po raz drugi w historii szkoły zorganizowano dzień pod hasłem „Festiwal Nauki”.

Dzień ten był prawdziwym świętem nauki w szkole.
 Podczas imprezy drugoklasiści przedstawiali wyniki swoich prac realizowanych w ramach projektów edukacyjnych, które powstały z wykorzystaniem nowoczesnych środków multimedialnych. Następnie młodzież obejrzała filmy popularnonaukowe z różnych dziedzin. Główną atrakcją dnia były warsztaty i wykłady przeprowadzone przez znamienitych gości zaproszonych z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniki Poznańskiej. Pani prof. Dr hab. Inż. Anna Cysewska-Sobusiak przybliżyła tematykę związaną z zastosowaniem technik laserowych oraz zastosowanie łączy światłowodowych. Część młodzieży miała możliwość wysłuchaniu wykładu na temat Gwiazd i Układu Słonecznego prowadzonym przez wykładowcę z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Inna grupa uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez policjantów i poznawała prawdy i mity z zakresu kryminalistyki. W świetlicy odbywały sie pokazy wykładowców z Akademickiego Centrum Nauki w Toruniu poświęcone chemii. Prezentacja obfitowała w widowiskowe doświadczenia i zaskakujące wybuchy.

Warsztaty z zakresu InfoTechniki zostały przeprowadzone przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania. W ramach zajęć grupa 20 uczniów klas pierwszych miała możliwość doświadczenia praktycznego działania programistycznych implementacji, czyli uczniowie programowali grę komputerową oraz sterowali jasnością i kolorami diody.

Drugi Szkolny Festiwal Nauki w opinii społeczności szkolnej uważamy za udany i z pewnością warto tę inicjatywę kontynuować.