Zielona Szkoła

Dodano: czwartek 31 października 2013 r.

news_2013_80.jpg

W dniach 9.10 – 12.10.2013 r. uczniowie naszego gimnazjum brali udział w zajęciach Zielonej Szkoły . Miejscem – bazą było nadmorskie Dźwirzyno, skąd wyruszaliśmy na odkrywcze wyprawy w poszukiwaniu ekosystemów wodnych. W tych zajęciach towarzyszyli nam gimnazjaliści z Nekli oraz uczniowie wrzesińskiego LO. Nauczycielki – pani Górska, pani Przybył, pani Żebrowska i pani Koralewska – czujnym okiem spoglądały na nas, sprawdzając czy poziom naszej wiedzy i rozlicznych umiejętności stale rośnie. Siedząc na plaży nad Bałtykiem dowiedzieliśmy się o specyficznych warunkach życia w ekosystemie morza oraz o żyjących tam organizmach . Z wielkim hartem ducha i poświęceniem dla nauki sprawdzaliśmy w deszczu, czym różnią się warunki życia w jeziorze Resko od tych w Bałtyku. W kolejnym dniu nasze panie od biologii zorganizowały nam wyjazd do miejscowości Lipie, a tam na własnej skórze odkryliśmy różnice między życiem w rzece a życiem w bagnie. Wiadomo jednak, że nie samą nauką uczeń żyje i odwiedziliśmy ogrody w Dobrzycy, gdzie czekała na nas ścieżka edukacyjna i niespodzianka w postaci wielkiego labiryntu ( prawie jak u Harry Pottera) i wieży widokowej. Zabawa była świetna. Jedną z atrakcji Zielonej Szkoły był spływ kajakowy po rzece Parsęcie, gdzie – jak już udało się zrozumieć zależność między pracą wioseł , nurtem rzeki i kierunkiem, w jakim się płynie – mogliśmy obserwować ptaki wodne i rośliny. W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się jeszcze w Kołobrzegu na krótką lekcję historii . Odwiedziliśmy latarnię morską oraz bazylikę z unikalnymi w Polsce i na świecie zabytkami.

Zapytani o opinie uczestnicy, skomentowali:

• Weronika Lesiak - „Najbardziej zaskoczyły mnie zajęcia w lesie, ponieważ jeszcze nigdy nie chodziłam po bagnie”

• K. Bosacka- „Chociaż było wiele trudności i przeciwności największą atrakcją był spływ kajakowy po Parsęcie…..”

• Zosia Teodorczyk i Natalia Smejda - „ …. ciekawym przeżyciem było zwiedzanie pięknych ogrodów oraz przejście ogromnego labiryntu.”

• Zuzia Plichta- „ ….najbardziej podobały mi się zajęcia laboratoryjne w Lipiu. Miałam okazję zrobić doświadczenia z chemii, z dziedziny, która mnie bardzo interesuje….”