SZKOLNY KLUB EUROPEJSKI

Dodano: wtorek 28 czerwca 2011 r.

news_2011_23.jpgDnia 31.05.2011 Szkolny Klub Europejski w Gimnazjum nr 2 im. Andrzeja Prądzyńskiego pod opieką p. Alicji Śmiejkowskiej  zorganizował uroczystość w związku z przewodnictwem Polski w Unii Europejskiej od 1 lipca 2011r.

Sprawowanie prezydencji jest naturalną konsekwencją przystąpienia Polski do UE i rodzajem zobowiązania wynikającego ze statusu państwa członkowskiego.

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące Prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń  oraz jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. Przygotowania organizacyjne do polskiej prezydencji toczą się pełną parą.

Szkolną uroczystość prowadziła Marta Nowicka oraz Tobiasz Jankowski  z klasy III B.

Członkowie  SKE- uczniowie klasy III b przygotowali prezentacje:

-  o Unii Europejskiej;

- o mniejszościach narodowych - we  wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej podejmowane są działania przybliżające ideę dialogu międzykulturowego oraz sprzyjające integracji i współdziałaniu środowisk wielokulturowych;

- o prawach człowieka- w Unii Europejskiej prawa człowieka są postrzegane jako powszechne i niepodzielne, a także są podstawowymi wartościami Unii Europejskiej.

Ponadto  uczestnicy uroczystości otrzymali  klubowy biuletyn „ Gimbusem po Europie" poświecony prawom człowieka.