Europejczyk – Polak – Wielkopolanin

Dodano: piątek 20 czerwca 2014 r.

news_2014_44.jpg
- to tytuł projektu, którego podsumowanie odbyło się 22 maja 2014r. Jego celem było rozwijanie wiedzy o kulturze Wielkopolski i jej związkach z kulturą narodową oraz ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej poprzez znajomość swego regionu – jego przyrody, tradycji oraz języka. W tym celu sięgnęliśmy do źródeł historycznych, porozmawialiśmy z wrześnianami na temat ich znajomości gwary, pokazaliśmy piękno Wielkopolski w pracach plastycznych i fotograficznych,  przypomnieliśmy sobie także smak naszej poznańskiej pyry. Poszukaliśmy także śladów germanizmów w naszej okolicy oraz zbadaliśmy, jak bardzo wpływa język angielski na naszą codzienność.
W ramach projektu został przeprowadzony Konkurs fotograficzny oraz Konkurs gwary. Odbyły się także wycieczki rowerowe i wyjazd plenerowy do Lednogóry. Podczas podsumowania projektu obejrzeliśmy inscenizację przedstawiającą fragment „Chłopów” Władysława Reymonta oraz wysłuchaliśmy przyśpiewek ludowych w wykonaniu uczennic klasy IIa. Realizację projektu rozpoczęliśmy audycją, która miała na celu przybliżenie gwary poznańskiej i kultury naszego regionu.

W realizację działań włączyli się uczniowie naszej szkoły, którzy pracowali pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego, historii, języka niemieckiego, języka angielskiego i geografii. Wszystkim bardzo dziękujemy!
Koordynatorzy: Anna Matuszewska, Katarzyna Józwiak