SZKOLNY KONKURS WIEDZY O PRAWIDŁOWYM ODŻYWIANIU

Dodano: wtorek 13 stycznia 2015 r.

news_2015_2.jpg

18 grudnia 2014 roku w stołówce szkolnej odbył się w ramach Projektu Szkoły Promującej Zdrowie Szkolny Konkurs wiedzy o prawidłowym odżywianiu. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III gimnazjum. Każdą klasę reprezentował zespół, który składał się z trzech osób.

Głównym celem Konkursu było :

• zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia na zdrowie wśród młodzieży gimnazjalnej,

• pogłębienie wiedzy na temat prawidłowego żywienia dla organizmu człowieka;

• pogłębienie wiedzy o wartości odżywczej żywności i doskonalenie umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów żywnościowych;

• wspomaganie uczniów w praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy i doskonaleniu umiejętności praktycznego zastosowania zdobytych informacji;

• umożliwienie uczniom zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności dotyczących żywności.

Konkurs obejmował zadania otwarte i zamknięte. Uczestnicy konkursu mieli możliwość wykazania się umiejętnościami i wiedzą wynikającą z podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie edukacji zdrowotnej na III etapie edukacyjnym.

Tematyka konkursu obejmowała;

• żywienie zgodne z zasadami zbilansowanej diety:

• grupy produktów żywnościowych i ich wartość odżywcza,

• podstawowe składniki odżywcze i ich rola dla organizmu człowieka,

• dobowe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze,

• aktualne zalecenia żywieniowe

• najczęstsze błędy żywieniowe i ich następstwa;

Decyzją jurorów w składzie: Iwona Rydz, Anna Reszelewska oraz Iwona Szamałek wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami oraz zdrowymi słodyczami , natomiast zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

I miejsce zdobyła klasa IIIH zdobywając 36 pkt, którą reprezentowali uczniowie( Julia Bijak, Adam Wlazik, Kamil Szelest),

II miejsce klasa IIIA zdobywając 35pkt w składzie Iga Staszak, Marta Wąsak, Agnieszka Marciniak natomiast III miejsce zdobyła klasa IIC zdobywając 34pkt w składzie Olga Puszkarek , Jakub Łukasik oraz Natalia Łosiaczyk.

Gratulacje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!