Wizyta w Gminie Żydowskiej

Dodano: środa 1 kwietnia 2015 r.

news_2015_39.jpg

W dniu 23-go marca uczniowie klasy II e wraz z opiekunami – wychowawczynią panią Anną Matuszewską i szkolnym psychologiem panią Karoliną Żak, odwiedzili Gminę Żydowską mieszczącą się w Poznaniu przy ulicy Stawnej 10.

Na miejscu powitała wszystkich Pani Alicja Kobus – przewodnicząca tejże Gminy. Pani Alicja opowiedziała młodzieży o historii odtworzenia przez nią Gminy w Poznaniu, które miało miejsce 16 lat temu oraz o istotnych dla przyjaznych stosunków polsko – żydowskich faktach. Uczniowie mogli również usiąść w Maleńkiej Synagodze, w której chłopcy nie mieli możliwości zerkać na dziewczęta, gdyż dzieliła ich drewniana ścianka zwana mechiką. A wszystko to po to, by ich myśli mogły płynąć ku Bogu i nie były rozpraszane urokiem naszych gimnazjalistek. W synagodze Pani Alicja Kobus pokazała aron ha – kodesz czyli świętą szafę symbolizującą Arkę Przymierza, w której umieszczona była święta dla Izraelitów księga – Tora. Gimnazjaliści skosztowali również chleba spożywanego przez Żydów przez 40 lat - macy.

Na zakończenie uczniowie z naszej szkoły otrzymali zaproszenie na obchody Święta Niepodległości Izraela. Święto to przypada na dzień 14-go maja , w rocznicę proklamacji przez ONZ w 1948r. istnienia państwa Izrael. Uroczystości będą miały miejsce dnia 10.05.2015r. w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu. Przy tej okazji będzie można posłuchać koncertu piosenki żydowskiej i rozkoszować się pięknem roślin rozkwitających wiosną w Poznańskich Ogrodach.

Celem wycieczki było rozbudzenie ciekawości uczniów oraz poszerzenie ich wiedzy na temat kultury żydowskiej. Spotkanie z odmienną religią i tradycjami miało również służyć tworzeniu postawy tolerancji opartej na dostrzeganiu wartości w różnicach zarówno indywidualnych jak i kulturowych.