15-lecie współpracy Gimnazjum Nr 2 we Wrześni i IGS Garbsen

Dodano: piątek 27 maja 2016 r.

news_2016_71.jpgW tym roku minęło 15 lat od złożenia podpisów na akcie partnerstwa pomiędzy Gimnazjum Nr 2 we Wrześni, a naszą szkołą partnerską IGS w Garbsen. Z tej okazji w naszej placówce zaplanowano uroczyste obchody tego jubileuszu.

W uroczystościach wziął udział Dyrektor IGS Garbsen an Andreas Hadaschik wraz grupą młodzieży oraz opiekunkami panią Nele Kley Und Nicole Wille. . W czasie pobytu goście z Niemiec mieli okazję zwiedzić Poznań, Wrześnię oraz uczestniczyć w pikniku na terenie gospodarstwa agroturystycznego " U Kazia" w Czeszewie. Głównym punktem programu była uroczysta gala w WOK-z okazji 15 lecia współpracy między szkołami, w której wzięli udział zaproszeni goście.

Współpraca między szkołami zaczęła się 8.06.2001 na mocy porozumienia podpisanego między obecnym Dyrektorem gimnazjum Stefanem Tomczakiem, a ówczesnym dyrektorem Dieterem Roggenkamp. W czasie 15- letniej współpracy odbyło się siedem cykli wymian, w czasie których młodzież miała okazję poznać kulturę, język, zwyczaje oraz system szkolnictwa partnerskiej szkoły.

Uczniowie brali udział nie tylko w wymianach młodzieży ale również współpracowali na innych płaszczyznach. Goście z Niemiec przyjechali m.in. na odsłonięcie pomnika  upamiętniającego ewangelików pochodzenia niemieckiego w Gonicach.Ten piętnastoletni kontakt pomiędzy miastami przyczynił się do realizacji wspólnych przedsięwzięć, poznania własnych kultur, przepięknych zakątków i historii.

Spotkanie z okazji jubileuszu było kolejnym dowodem na to, że oba miasta łączy prawdziwa przyjaźń oraz, że mimo różnic należą do tej samej społeczności jaką jest Unia Europejską.