DZIEŃ ŚWIĘTEGO JERZEGO ORAZ ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Kategoria: Biblioteka

Dodano: wtorek 25 kwietnia 2017 r.

print to pdf
  • email
  • wykop
  • nk
  • stumbleupon
  • facebook
  • twitter
news_2017_44.jpgUmberto Eco mawiał, że ,,kto czyta książki, żyje podwójnie”. Prawdę tę zna każdy miłośnik książek, który doskonale wie jak za sprawą zadrukowanych kartek można pokonywać czas i przestrzeń,  znaleźć się w innym wymiarze, przeżywać życie po wielokroć i pod wieloma postaciami. To jednak nie jedyna korzyść obcowania z literaturą.  Naukowcy udowadniają, że czytanie obniża poziom stresu, pomaga nawiązać głębsze relacje z innymi ludźmi, a nawet wydłuża życie! Poza tym książki rozwijają naszą wyobraźnię, poszerzają  wiedzę o otaczającym nas świecie, sprawiają, że piękniej mówimy, łatwiej się uczymy i zapamiętujemy. No i stają się naszymi przyjaciółmi – czasami takimi na cale życie. Bez wątpienia książka zasługuje na swoje święto. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który obchodzimy 23 kwietnia, istnieje od 1995 r. Wszystko zaczęło się w Hiszpanii, a szczególnie hucznie obchodzi się go w Katalonii, gdyż dzień ten jest jednocześnie dniem patrona regionu. Zgodnie z tradycją panie obdarowywane są wtedy czerwonymi różami (symbol krwi smoka, którego pokonał waleczny święty), a panowie od swoich wybranek otrzymują książki. My także uczciliśmy ten szczególny dzień . Na tablicy umieszczonej na korytarzu szkolnym oraz  bibliotecznej gazetce ściennej można znaleźć informacje na temat św. Jerzego, obchodów jego dnia oraz święta książki. Ponadto w  poniedziałek do każdej wypożyczonej książki czytelnicy biblioteki otrzymywali w prezencie specjalnie na tę okazję przygotowane zakładki. Obchody zorganizowała p. Anna Peters we współpracy z biblioteką szkolną. Wszyscy już wiemy, że warto, czytajmy więc, nie tylko od święta! Komentarze [0]

refresh