BOŻE NARODZENIE 2010

Kategoria: Z życia szkoły

Dodano: wtorek 28 czerwca 2011 r.

print to pdf
  • email
  • wykop
  • nk
  • stumbleupon
  • facebook
  • twitter
news_2011_8.jpgW przedświątecznej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia młodzież naszego gimnazjum przedstawiła montaż słowno- muzyczny poświęcony utworom świątecznym pt. „Spotkanie z kolędą i piosenką świąteczną".

W przedstawieniu oprócz narratorów: Kasandry Zawal, Daniela Olczaka i Julii Czarneckiej, piękną oprawę  muzyczną przygotowali soliści i chór szkolny pod kierunkiem p. Romy Wróblewskiej. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialne były p. Honorata Adamczewska i p. Elżbieta Górczyńska. Koordynatorem została p. Anna Jankowska. A scenografię przygotowała p. Lucyna Lewandowska. Przedstawienie obejrzeli pracownicy szkoły oraz młodzież naszego gimnazjum.  Zostało ono także zaprezentowanie rodzicom uczniów naszej szkoły oraz wszystkim chętnym w dniu 19 stycznia. Po spotkaniu można było otrzymać płytę CD pt.: „Gwiazdki na Gwiazdkę" ze świątecznymi utworami, nagranymi przez uczniów naszej szkoły. Wspomniana płyta przede wszystkim przyczyniła się do promocji naszego gimnazjum ale okazała się również sympatycznym  upominkiem, który mógł umilić ten świąteczny czas. A oto krótkie fragmenty przedstawienia:

„Jeżeli chodzi o kolędy....  większość z nich to utwory bardzo stare, liczą sobie 200 albo 300 lat. A mimo to nie są zabytkami, słuchanymi od czasu do czasu tylko w salach koncertowych. Są wciąż żywe, chętnie je śpiewamy, jak najnowsze przeboje. Moda na nie nigdy nie przeminie.

Niektóre przypominają uroczyste hymny kościelne, inne - wzruszające kołysanki albo wesołe przyśpiewki. Mają archaiczne melodie i słowa, z których część wyszła już z użycia we współczesnym języku. Tajemnica ich popularności to jeszcze jeden sekret tej wspaniałej, cichej nocy...

Większość kolęd jest popularna tylko w jednym kraju. Każdy naród ma swój repertuar. Wyjątkiem jest kolęda, właśnie.... „Cicha noc"... Zrobiła międzynarodową karierę, jest znana na całym świecie. Przetłumaczono ją na około 300 języków i wszędzie została zaakceptowana.

Piosenki świąteczne tworzone są w klimacie świeckim, mówią o przeżywaniu świąt, o obecności białego puchu w tym czasie, o miłości, bliskości, aniołach, radości, nostalgii, spokoju, bałwanach, dzieciach, karpiach, saneczkach, choince, prezentach..."

Komentarze [0]

refresh